CK WORLDWIDE MT200-AC/DC TIG WELDER for sale
Quick Specs
• Input Voltage: 115/220V, Single Phase
• TIG Amperage Range: 5-200 Amps (Max 140A on 115V
• Stick Amperage Range: 10-160 (Max 110A on 115V)
• TIG Duty Cycle: 60% @ 95A on 115V | 25% @ 200A on 220V
• Weight: 32 lbs
• Dimensions: 15″ H x 8.5″ W x 20″ L
Includes
• MT200-AC/DC
• CK 17 Flex Head Torch with 12.5ft Super Flex Cables
• Dinse Connector
• AK-3 Accy Kit
• Ground Clamp with 12.5ft Cable
• Foot Pedal Amperage Control
• Single Flow Regulator
• 6ft Gas Hose
• 220V to 115V Power Adapter
| Brand | CK Worldwide |
|---|---|
| SKU | ICKW20220001 |
| MPN | CKSMT200-AC/DC |
| Mfgs MPN | MT200-AC/DC |
| UPC | 72034003328 |
| Prop65 | Yes |
| Material | Aluminum, Mild Steel, Stainless Steel |
| Process | TIG |
| Max Amperage Output | 200 Amps |
| Usage | Home/Hobby, Industrial, Light Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Manufacturer’s Warranty | 3 Years |
| Polarity | AC/DC |
| Duty Cycle | 20% |
| Duty Cycle | 20% @ 200A (220V) | 60% @ 60A (110V) |