SUM-299927403012
Part Type:
Pistons
Product Line:
Summit Racing™ Pro LS Forged Pistons
Summit Racing Part Number:
SUM-299927403012
UPC:
Piston Rings Included:
No
Bore (in.):
4.030 in.
Bore (mm):
102.360mm
Stroke:
3.622 in.
Rod Length:
6.125 in.
Piston Style:
Dish, with two valve reliefs
Piston Material:
Forged aluminum
Compression Height (in.):
1.299 in.
Piston Head Volume (cc):
+12.00cc
Wrist Pin Style:
Press-fit or floating
Wrist Pin Retainers Included:
Yes
Wrist Pin Included:
Yes
Pin Diameter (in.):
0.927 in.
Piston Ring Thickness:
1.20mm x 1.20mm x 3.00mm
File Fit:
No
Gapless:
Quantity:
Sold as a set of 8.
• Maximum ring-land thickness for power-adders
• Dedicated forgings for the best strength-to-weight ratio
• Multiple compression ratios specifically targeted for 4.8L, 5.3L, 5.7L, and
6.0L engines
• Designed around Premium file fit rings with Gas-Nitride or Plasma steel tops
and ductile Napier second rings
• Available in versions for Gen. 3 Press-fit, Gen. 4 Floating, and Aftermarket
6.125 rods
• Standard and Stroker versions available
• Generous valve reliefs that work with both Cathedral port AND Rectangle
port heads
• Pressure-fed pin-oiling
• Pressure seal groove in 2nd ring land for increased seal.
• High-Speed brush deburring to remove sharp edges that cause detonation
• Ultra-Modern 2.250 pin forgings clear the reluctor rings with stroker cranks