Product Overview Guaranteed to increase horsepower Designed to improve throttle response and engine sound Free-flowing aluminum tube Replaces entire factory air intake system Lasts up to 100,000 miles before service is required (depending on driving conditions) Easy to install, usually in 90 minutes or less Washable and reusable lifetime air filter K&N Million Mile Limited Warranty The K&N 77-1529KP Air Intake fits some Dodge Ram 1500, and Ram 1500 models. See vehicle applications link for details. The K&N 77-1529KP high-flow performance air intake system is a free-flowing, mandrel-bent aluminum tube air induction system designed to fit some RAM 1500 and Dodge Ram 1500 Pickup models. The restrictive factory air filter and air intake housing on your vehicle are replaced by this K&N air intake system which is designed to dramatically reduce air flow restriction as it smoothes and straightens air flow. The improved air flow allows your engine to inhale a larger amount of air than it would from the stock air intake. More air means more usable power and acceleration throughout your engine�s RPM range. The 77-1529KP air intake comes with a chrome topped K&N high-flow air filter and a heat shield that installs into the previous air box space. Air is directed through the intake tube into the engine�s throttle body for a guaranteed power gain. The intake tube has an attractive chrome-like finish that’s made to last and it accommodates the factory air temperature sensor and crank case vent hose where equipped on certain vehicle models. The oversized cone shaped air filter can be used for up to 100,000 miles before servicing is needed depending on driving conditions. This air intake is relatively easy to install usually in 90 minutes or less using existing factory mounting points. The tools needed are a screwdriver and a ratchet set. Some K&N 77 series air intakes are not legal for sale or use in California and other states adopting California emission standards while others are CARB exempt and 50 state legal. Check the K&N catalog or website for vehicle applications and specific CARB status for each vehicle and air intake. Product Specifications � Estimated Horsepower Gain 6.8 HP @ 4743 RPM Replacement Filter RC-5106 Air Filter Color Red Air Filter Material Cotton Gauze Air Filter Outlet Shape Round Clamps Included 4 Clamp Material Stainless Steel Clamp Style Regular Couplers Included 2 Product Style 77 Series Kits Air Filter Height 8 in (203 mm) Intake Pipe Color / Finish Polished Intake Pipe Material Aluminum CARB EO Number D-269-54 Street Legal In All US States Yes TUV Approved (Europe) No Weight 14.1 lb (6.4 kg) Air Filter Large End Diameter 6 in (152 mm) Product Box Height 12.5 in (318 mm) Product Box Length 22.25 in (565 mm) Product Box Width 14.25 in (362 mm) Mounting Hardware Included Yes Warranty 1,000,000 Miles/10 Year Horsepower gains based on similar vehicle dynamometer test. Results will vary.